Wednesday, January 8, 2014

Mutluluğunuzu Takip Edin / Track Your HappinessTrack Your Happiness, 3 aşamalı bir "MUTLULUK ÖLÇER".

1. Siteye giriş yaptıktan sonra, maksimum 10 dakikanızı alan bir soru zincirini cevaplayarak sisteme kendinizi tanıtıyorsunuz.

2. Sıklığını sizin belirlemeniz kaydıyla e-mail yada SMS yoluyla bilgilendirildiğiniz bir sisteme üye oluyorsunuz. E-mail / SMS'iniz size atıldığı an ile ilgili bir iki soru yöneltiyor. Sorularınız size yollandıktan sonra en kısa süre içerisinde yanıtlanırsa, en doğru sonuç elde edilebiliyor.

( Uygulama şimdilik sadece iPhone kullanıcılarına e-mail ve SMS atıyor. Diğer telefon kullanıcıları için ise geliştiriliyor, en kısa zamanda sizlerle buluşacak... )

3. Hakkınızda belirli oranda data topladıktan sonra, sistem size bulunduğunuz mekana, yediklerinize, yaptığınız aktiviteye göre mutluluk raporunuzu sunuyor.

Ben günde 1 e-mail sıklığı ile sisteme dahil oldum. Sonuçları çok merak ediyorum! Track Your Happiness, is a 3 steps "HAPPINESS MEASUREMENT TOOL"

1. After you sign in, you take a maximum 10 minutes of a survey to introduce yourself to the system

2. You join with the system to get e-mails/ SMS', where you determine the frequency of receiving. Those e-mail(s)/ SMS(s) consist of one - two questions about the exact moment they are sent to you. And you are requested to answer it/ them back as soon as possible. The sooner you answer, the closest is the result to be perfect.

( The system is only in use for iPhone users for now. The users of other devices will be able to join to the system very soon. )

3. After a certain amoun of data collection about you, the system reports you about the rate of your happiness according to the location that you are, what you are eating or what type of activity you are proceeding.

I joined the system with the frequency of 1 e-mail survey each day. I am extremely curious about my report! (:

Be happy, don't worry. 

>*.*<
No comments:

Post a Comment